Tipy na výlety
Hospodářský dvůr Bohuslavice
3,5km
Neopakovatelné zážitky nejen z koňského hřbetu si u nás mohou dopřát malé děti i ti dříve narození. Kromě koní a oslíků zde chováme i ostatní hospodářská zvířata – poníky, kozy, ovce, prasata domácí i divoká, jeleny a místo tu má i stájová kočička. Pořádáme společenské i sportovní-jezdecké akce.
V areálu se nachází zavedená pěstitelská pálenice pro výrobu pálenky z ovoce drobných pěstitelů. Hosté si mohou domluvit i výklad s prohlídkou zařízení pálenice včetně ochutnávky vzorků destilátů ze zdejšího sklípku.
V areálu Hospodářského dvora je otevřena nově zrekonstruovná nekuřácká restaurace. V moderní kuchyni se připravuje tradiční česká kuchyně i minutkové speciality. Netradiční design restaurace zvýrazňuje výhled do stáje s hospodářskými zvířaty. Vnitřní otevřený krb je nachystán k přípravě grilovaných specialit. Příjemný stylový interiér dokresluje masivní nábytek. Na starobylých trámech je rozvěšena prodejní výstava Novoříšské keramiky.
Nová Říše – klášter
5,5km
Klášter byl založen v roce 1211 vojenským velitelem Markvardem z Hrádku a jeho ženou Vojslavou pro panny sv. Norberta – premonstrátky.
Za husitských válek došlo k takřka kompletnímu zničení kláštera, přesto ale i po jejich skončení klášter fungoval, ovšem jen do roku 1596, kdy ženské osazenstvo kláštera vymřelo. Aby klášter nezanikl úplně, došlo roku 1641 k jeho osazení premonstráty ze Zábrdovic a tím ke vzniku mužského kláštera, slavnostním uvedením prvních sedmi bratří.
Nejvýznamnější stavbou kláštera je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 17. století se vzácnými interiérovými prvky (fresky, varhany, dřevěná kazatelna a lavice) a především klášterní knihovna s více než 20 000 svazky. V kostelní věži byly v roce 2003 instalovány čtyři zbrusu nové zvony, z nichž nejtěžší váží bezmála 2 tuny.
Dašovský mlýn
13km
Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů.
Dále je zde expozice zpracování lnu, muzeum pytlů, předměty denní potřeby od dětského pokojíčku po prádelnu. Na zhruba hodinové prohlídce s výkladem se dozvíte mnoho o historii Dašova, dějinách mlynářství všeobecně i konkrétně o Dašovském mlýně a rodinách, které v něm žily.
Samozřejmostí je výklad o technologii zpracování obilí a lnu.
Telč
16km
Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance. Přímo z náměstí vstoupíte do telčského zámku, skvostného renesančního sídla zdobeného štukem a sgrafitem, které se zrcadlí na hladině rybníka.
Mezi hlavní lákadla patří Rytířský a Zlatý sál a kaple Všech svatých (1580) s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, kteří během svého života vtiskli Telči tvář italské renesanční architektury a atmosféru slunného jihu. Prohlédněte si také upravenou renesanční zahradu s arkádami a zámecký park s půvabným klasicistním skleníkem.
Outdorové centrum Březová
16km
Resort Březová je největším zážitkovým a adrenalinovým centrem na Vysočině, 10 km od Třebíče, v malebném prostředí v blízkosti lesa, rybníku i luk.
Rozléhá se na 13 hektarech a díky tomuto obrovskému prostoru nabízí maximální vyžití v moderním a stylovém zázemí přizpůsobeném pro dané cílové skupiny, které ročně využijí tisíce návštěvníků od těch čtyřletých až po seniory.
Vinařství Sádek
18km
Vinohrady ve Vinařství Sádek byly založeny zhruba před 30 lety Ing. Lubomírem Lampířem PhD. a jeho rodinou, a to na místě původních panských vinic, které se podařilo vysadit již v průběhu 18. století. Hospodaříme na téměř 6 hektarech vinohradů.
V současnosti zde rodí asi 30.000 keři révy vinné. Pěstujeme hlavně ranější bílé odrůdy jako je Irsay Oliver, Muškát moravský, Müller Thurgau. Z rezistentních odrůd,vhodných k ekologickému pěstování se zde nachází na Merzling, Hibernal a Malverina, Sevar, Hibia.
Naučná vinařská stezka je otevřena s doprovodem a odborným výkladem od 1.6. do 30.9. po celou denní dobu
Dačice
19km
Starý a Nový zámek v Dačicích
V Dačicích najdete dokonce zámky dva; zatímco na náměstí stojí takzvaný Starý zámek, jinak městský renesanční palác zdobený sgrafity a nynější sídlo radnice, na západním okraji města je klasicistní Nový zámek. V jednom z křídel můžete navštívit expozice městského muzea s galerií, v letních měsících se pravidelně konají noční kostýmované prohlídky, koncerty a divadelní představení na nádvoří. K procházkám láká rozsáhlý, celoročně otevřený anglický park s jezírkem a řadou vzácných stromů
Kostka cukru připomíná český rekord
Navzdory své velikosti je pomník u kostela sv. Vavřinceunikátní a nepřehlédnutelný. Kamenná kostka připomíná rok 1841, kdy byl v Dačicích vyroben první kostkový cukr na světě. Do té doby se cukr prodával pouze ve velkých homolích. Na nápad vyrábět cukrové kostky přivedla ředitele cukrovaru Jakuba Kryštofa Rada jeho manželka Juliana, která se při sekání cukrové homole sekla do prstu. Zanedlouho skutečně dostala dárek – bedničku, v níž bylo uloženo 350 bílých a červených cukrových kostek.
Třebíč
24km
Židovská čtvrť
Křivolaké uličky s dlažbou z říčních valounů, domky postavené v několika stavebních slozích a prorostlé mezi sebou, miniaturní dvory, nízké vchody, průchody, náměstíčko jako dlaň – židovská čtvrť je jako zmenšený svět.
Je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele. V tomto miniaturním prostoru žilo v době nejhustšího osídlení více než 1200 obyvatel, kteří tvořili téměř šedesát procent třebíčského obyvatelstva. Měli svou radnici, chudobinec, špitál, školu, dvě synagogy a všude bylo spoustu obchůdků a dílen. Život tu ale pulsuje i dnes.
Při cestě se můžete zastavit v několika kavárnách, vinárnách, hospůdkách a restauracích s živou hudbou, meditovat v čajovně a galerii nebo se ubytovat v jednom ze dvou pensionů.
Pivovar Urban + muzeum Jaguar
Pivovar byl vybudován v původních budovách sladovny a bramborárny, které byly v letech 2011 a 2012 kompletně zrekonstruovány a dostavěny. Na opravy přispěly i dotace z fondů Evropské unie. Na jaře 2012 byly instalovány technologie mini-pivovaru.
Vaří se zde poctivé přírodní nepasterované a nefiltrované pivo klasickým způsobem z těch nejlepších surovin. V nabídce jsou na jedné straně klasické „české“ ležáky plzeňského typu, které tvoří trvalý základ sortimentu a na které je náš pivař zvyklý.
Na druhé straně je nabídka obohacena o celou řadu speciálů, které velké průmyslové pivovary na našem trhu nenabízí, včetně svrchně kvašených piv, které jsou běžné hlavně v „anglo-saském“ světě.
Hrad Roštejn
25km
Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n. m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století.
V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí.
Dalšími majiteli byly Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969.
Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava. Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Příseka
29km
Muzeum autíček
Expozice nabízí příbližně deset tisíc exponátů. K vidění je například miniaturní tank od Igry Praha, který se začal vyrábět koncem 60. let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem).
Dalším vystaveným exponátem je mechanický válec Husch, který patří mezi nejstarší mechanické válce vyrobené v Československu
V areálu zámku je pro vás připravena kavárna, kde si můžete odpočinout, občerstvit se nebo zakoupit model, který vám po čase návštěvu tohoto jedinečného muzea připomene.
Nově od 15. 9. 2016 můžete navštívit naši kavárnu i bez vstupu do muzea! Stačí zajít na recepci našeho muzea a o tuto možnost požádat.
Jaroměřice nad Rokytnou
29km
Původně renesanční sídlo, postavené na místě středověké tvrze, nahradil v období vrcholného baroka monumentální zámek Jaroměřice nad Rokytnou, na jedno z křídel navazuje oválný kostel sv. Markéty. Jaroměřické panství tehdy patřilo rodu Questenberků a práce trvaly od roku 1700 až do roku 1737.
Současně s budovami vznikla francouzská zahrada s řadou soch antických bohů, která se táhne jižně od zámku k říčce Rokytné a za ní, na druhém břehu, pokračuje jako anglický park.
První česká opera
V kvízech a soutěžích se Jaroměřice pravidelně objevují jako místo, kde byla předvedena první česká opera. Jmenovala se O původu Jaroměřic, v zámeckém divadle měla premiéru roku 1730 a složil ji František Václav Míča, jaroměřický rodák, který působil na panství Jana Adama Questenberka jako kapelník zámecké kapely. Jaroměřické muzeum připomíná dílo a osudy básníka Otokara Březiny, který ve městě téměř třicet let žil a je pochován na zdejším hřbitově.
Jihlava
30km
Dnešní Jihlava je moderní centrum kraje Vysočina, ale v minulosti to bylo město, jež společně s Kutnou Horou neslo hrdý titul stříbrné pokladnice českého království. Prohlédněte si mimořádně rozlehlé náměstí, historické centrum s šachovnicovou sítí i mimořádně spletitý labyrint podzemních chodeb!
Co musíte vidět v Jihlavě
Jihlavské podzemí, jehož chodby dosahují celkové délky 25 km, vzniklo vzájemným propojováním středověkých sklepů. Chodby vyražené ve skále v několika úrovních se táhnou téměř pod všemi domy kolem hlavního náměstí a vedou až 18 metrů hluboko. Druhý největší podzemní labyrint v Česku ovšem proslavila zejména fosforeskující chodba – když průvodce zhasne světlo, její zdi záhadně světélkují. Zkrátka máte-li podzemí spojeno s něčím tajemným, bude se vám v tom jihlavském líbit.
Zoologická zahrada Jihlava, která získala statut zoo v roce 1982, leží v údolí říčky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. Jihlavská zoo je domovem pro téměř 250 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením.
Městské opevnění, které tvořila vnitřní hradební zeď vysoká 6 metrů, široký parkán s parkánovou zdí a příkop hluboký až 7 metrů. Hlavní hradební zeď zpevňovaly věže, v parkánovém pásu byly bašty. Bašty zesilovaly i val před příkopem.